PRÍBEHY ZO STOLA
Autor. Dan Krajčo
Kniha podľa skutočnosti. Skutočné príbehy skutočných klientov počas terapií, ktoré svojou autenticitou obohatia každého čitateľa. Nechajte sa nimi uniesť...
PRÍBEHY ZO STOLA
Autor. Dan Krajčo
To nevymyslíš! Kniha podľa skutočnosti. Skutočné príbehy klientov v ordinácii počas terapií, ktoré svojou autenticitou obohatia každého čitateľa. Úsmevné i poučné príbehy z reálneho života na odľahčenie dňa od každodenných starostí.
Nechajte sa nimi uniesť...
Viac info www.masaze-sha.sk/dan-krajco
Čo môžete očakávať na ďalších stránkach. ?
O zasnúbení – 1. krok do spoločného života
- Svadobné obrúčky a svedkovia
- Príprava svadby a plánovač
- Rôzne vierovyznania
- Oblečenie a tradície
- Niečo o bontóne
}- Zoznam hostí
- Svadobné zvyky
- Stôl a usadenie hostí
}- Dekorácie
- História a tradície
- Kvetmi sa dá veľa povedať
- Kontakty : Výzdoba Kameraman
Cattering Fotograf
Kaderník Hudba
Manikérka Starejší
Vyzážistka Zákusky
O zasnúbení
Odovzdanie prstienku s bielym očkom býva vždy sprevádzané aj prísľubom, pri ktorom sa dvaja milujúci ľudia zasnúbia. Navzájom si sľúbia, že spolu uzavrú manželstvo. Zásnuby sa zaobídu aj bez oznámení, pozvánok a desiatok hostí. No
Nieje to tak dávno, keď zásnuby, oznámené prostredníctvom tlače patrili k dobrému zvyku a lepšej vrstve.
Predchádzalo im prijatie ženícha v nevestinej rodine, kedy po manželstve túžiaci muž požiadal rodičov dievčaťa o ruku svojej vyvolenej a bolo mu vyhovené. Pri zásnubnej hostine si potom snúbenci vymenili prstene, ktoré boli ozdobené nejakým drahokamom. Zásnuby boli aj príležitosťou kedy sa obe rodiny navzájom stretli, aby sa mohli lepšie spoznať. A boli jediným spôsobom , vďaka ktorému sa zaľúbenci mohli stretávať aj na verejnosti a správať sa ako pár.
V súčasnosti sa určite ľudia nezasnubujú z dôvodu, aby sa ich vzťah legalizoval a aby sa mohli spolu stýkať na verejnosti. Obrad zasnúbenia volia skôr konzervatívnejšie rodiny alebo rodiny ktoré sa nepoznajú, no a takýmto spôsobom sa môžu zoznámiť ešte pred svadbou. Je to symbol vážnejšieho vzťahu.
Partneri uzatvárajú- v reči právnikov (zmluvu o budúcej zmluve ) a vyjadrujú tým, že ich vzťah je vážny no a v budúcnosti by mal vyústiť do manželstva. Rovnako ako kedysi tak i dnes môže ktorýkoľvek z partnerov tento zväzok zrušiť. Na rozdiel od manželstva, nemusí o zrušenie oficiálne žiadať inštitúcie k tomu určené.
Zásnuby sa nezaobídu bez darov. Budúce snúbenica by mala od svojho milého dostať kyticu svetlých kvetov, ktorá by mala byť jednoduchšia ako svadobná. K tomu si partneri navzájom vymenia zásnubné prstienky. Prsteň pre snúbenku by mal byť väčšinou s bielym očkom. Dnes sú moderné prstene zo žltého, prípadne bieleho zlata a kamienok vsadený v bucľatej obrube ,alebo v tzv. korunke. Je tiež v poriadku ak prsteň dostane iba žena. Ona môže dať svojmu partnerovi čokoľvek, čo bude nosiť pri sebe. Môže to byť retiazka, prívesok, náramok či hodinky... Na daroch môžu byť vyryté mená, iniciálky, alebo dátum zasnúbenia.
PO rozchode sa tieto dary vracajú, čo má byť symbolom vrátenia si sľubu spoločného života – manželstva.
Hostina na počesť zásnub nemá byť príliš honosná. Pozýva sa iba úzky okruh rodiny – rodičia, súrodenci prípadne starí rodičia. Oblačenie by malo mať podobnú vážnosť ako oslavovaná udalosť.
Vhodné sú napríklad šaty ktoré sa obliekajú do divadla alebo do lepšej reštaurácie.
Samotný obrad zásnub môže mať dve oficiálne podoby.:
1.- Prvá je keď otec nevesty vstane, zazvoní lyžičkou na pohár a oznámi zasnúbenie svojej dcéry. Snúbenci vstanú pobozkajú sa a vymenia si dary.
2.- Druhá podoba je , keď miesto otca zaháji obrad snúbenec a oznámi zasnúbenie.
Dnešná doba ponúka dvom milujúcim sa bohaté spektrum možností zasnúbenia sa. Je len na Vašej fantázii, ako prekvapíte svoju partnerku, alebo sa necháte svojim partnerom prekvapiť.
Dodnes dodržiavaným zvykom, predovšetkým na dedinách je zasadenie mája pred domom budúcej nevesty.
Zasnúbenie nieje nič zložité, nieje čoho sa obávať- možno sa len tešiť že zasnúbenie prerastie v očakávanú svadbu.
Svadobný manuál,moja dokonalá svadba
Ak už máte vybraný dátum sobáša, a približný počet hostí, začneme s výberom reštaurácie.
Reštaurácia:
Samozrejme berieme do úvahy možnosti, priestor, či nám vyhovuje len interiér, alebo využijeme aj exteriér reštaurácie, dôležité sú aj ubytovacie možnosti pre cezpoľných hostí. Vhodné je si tieto skutočnosti zistiť v predstihu, aby na Váš termín bola reštaurácia voľná.
Svadobný dekoratér:
Toto je druhý dôležitý krok na ceste k Vášmu dokonalému dňu D.
Ak si vyberiete kreatívneho odborníka ktorý Vám zabezpečí výzdobu od A-Z od kompletnej výzdoby sály – podľa Vašich inštrukcií, cez výzdobu auta, výzdoby domu nevesty, výzdoby kostola alebo obradnej miestnosti, výzdoby exteriéru - kvetinové brány, svadobné kytice, pierka , vankúšiky na obrúčky, rôzne doplnky... môžete sa bez stresu venovať výberu svadobných šiat.
Svadobný koordinátor :
Je dôležitým ohnivkom na svadbe, lebo celú svadbu vedie od pýtaní nevesty, až po ukončenie svadobnej hostiny. Od jeho schopností a výrečnosti ale v neposlednej miere aj od samotných hostí závisí priebeh a kvalita samotnej zábavy. Treba si však uvedomiť, že svadobný koordinátor nieje zabávač. I koordinátora je dobré si zabezpečiť včas, v predstihu.
Fotograf – Kameraman :
Tak isto je dobré zaistiť si termín Vašej svadby včas a dohodnúť si spôsob filmovania a fotenia , množstvo fotiek a časový rozvrh filmovania.
Hudba :
Hudba sprevádza svadobčanov počas celej svadobnej hostiny a preto je dôležité vybrať si hudbu ktorá bude spĺňať Vaše predstavy.
Svadobné šaty :
Vyberáme si svadobný salón podľa toho čo ponúka a za čo. Výber svadobných šiat a obleku, je jedna z najdôležitejších vecí celej svadby, lebo mladomanželia sú tí najdôležitejší ľudia na samotnej svadbe. Šaty si vyberáme podľa toho čo sa nám páči, ale nesmieme zabudnúť aj na to, čo nám pristane. Preto si vždy nevesta i ženích berú zo sebou nejakého poradcu buď z rodiny alebo požiadajú priateľov. Konkrétny model je treba si rezervovať a prípadne dohodnúť úpravy šiat a podobne.
Reštaurácia
Reštaurácia či hotel by mal spĺňať Vaše predstavy.
Musíte si zvážiť, čo očakávate od ponuky.: veľkosť miestnosti, možnosť stolovať v záhrade, parkovacie možnosti, ubytovanie a v neposlednom rade ponuka svadobného menu.
Každá lepšia reštaurácia má v ponuke už pripravené menu na rôzne spoločenské udalosti. V ponuke býva viacero jedál s možnosťou
doobjednať jedlo špeciálne pre diabetikov, vegetariánov...
Dôležitým aspektom je i to, či počas hostiny bude v reštaurácii uzavretá spoločnosť, alebo časť otvorená pre verejnosť a časť pre svadobčanov.
Dobré je si dohodnúť priamo s vrchným alebo majiteľom podniku, čo dodá reštaurácia a čo si môžu priniesť mladomanželia.
Zvyčajne to býva tak, že zákusky a torty si prinesie rodina. Čo sa týka nápojov, je to na dohode medzi obidvomi stranami. V prípade neskonzumovania objednaného pohostenia, toto sa zabalí a odovzdá objednávateľovi hostiny.
Svadobný dekoratér
Každý kvalitný svadobný dekoratér má širokú ponuku materiálov, návrhov, doplnkov, kvetov, stúh a všetkého čo potrebujte na výzdobu auta, kostola, sály, reštaurácie.
Je dôležité čo ponúka a z akých materiálov. V ponuke by nemali chýbať návleky na stoličky, mašle v rôznych farbách, teflónové obrusy, sukne na stoly, kvetinová výzdoba rôzneho druhu - stojany, brány, kytice, vence, servítky rôzne druhy a farby, rôzne svietniky, sviečky, vázy, pierka, košíčky na lupienky, vankúšiky na obrúčky, farebný piesok, kamienky, lupienky, balónová výzdoba, výzdoba auta, kytica pre nevestu, podbradníky.
Ponuka by mala byť v rôznej kvalite a cene, pre rôznorodosť a náročnosť zákazníkov. Tvorivosť a kreativita samotného dekoratéra je len výhodou.
Ako zistíte že ste si vybrali toho správneho dekoratéra?
- má širokú ponuku materiálov a tovaru v rôznych farbách
- vie pružne reagovať a poradiť
- snaží sa Vám vyhovieť
- nevnucuje Vám svoje predstavy
- je otvorený jednať o cene
- ak niečo nemá v ponuke, vie ako to zabezpečiť
Výhodou je , ak má v ponúkne široký doplnkový tovar, ako sú napr. podväzky, vlasové dekorácie, pánske viazanky, spoločenské šaty, rukavičky, bižutéria...
V takomto prípade už nemusíte nič zháňať, všetko máte pod jednou strechou, čím Vám ušetrí čas a tým pádom bez starostí.
Tu platí doslova : Vy ste si vybrali Vašu svadbu snov a všetko čo k tomu patrí, no a o ostatné sa postará dekoratér.
Svadobný koordinátor
- starejší -
Je veľmi dôležitá osoba na celej svadbe.
Podľa slovenských zvykov sa svadba začína u ženícha, kde sa zhromaždia rodičia a rodina ženícha, prvá družička s družbom a svedkovia.
( starejší musí rodinu v krátkosti informovať o zvykoch v danom regióne, aby svadobčania vedeli kto má kde stáť, a čo bude nasledovať hlavne počas obradu.)
Starejší poďakuje v mene ženícha jeho rodičov za výchovu, poprosí o odpustenie ak im nejakým činom alebo skutkom ublížil. Po tom ako dajú rodičia synovi požehnanie sa všetci spoločne presunú k domu nevesty. Tu opäť starejší v mene mladého ženícha požiada o ruku svojej vyvolenej. Pytačky môžu byť osviežené malou vtipnou scénkou, keď ženích si musí vedieť vybrať správnu nevestu z viacerých zahalených dievčat. Ak rodičia dajú ženíchovi požehnanie, potom snúbenci – prostredníctvom starejšieho, poprosia rodičov o odpustenie ak sa niečím previnili. Po požehnaní rodičmi, sa snúbenci a celá rodina odoberú na svadobný obrad. Svadobný obrad prebieha podľa toho, akého sú vierovyznania snúbenci.
Koordinátor usmerňuje hlavne rodinu ženícha a nevesty. Kto si sadne do ktorého auta, kedy odvedie otec dcéru pred oltár k mladému zaťovi, po ukončení obradu zoradenie áut, aby celá kolóna svadobčanov išla spolu na svadobnú hostinu. Samotné usadenie hostí je už vopred dohodnuté a každý si sadne na svoje miesto podľa menoviek.
Toto všetko musí byť zosúladené s fotografom, kameramanom a hudbou. Samozrejme aj pracovníci reštaurácie by mali byť oboznámený o prípadných netradičných zvykoch svadobčanov , ak sa niečo netradičné vyskytne.
Po príchode na hostinu privíta mladomanželov majiteľ, alebo hlavný čašník prípitkom, pričom sa mu jeho nešikovnosťou rozbije tanier na ktorom boli poháriky. Tieto črepy musí mladý pár spoločne pozametať. ( rozbité črepy symbolizujú šťastie a spoločné upratanie črepín zas súdržnosť a pracovitosť. Kúsok črepinky si mladomanželia schovajú na pamiatku.)
Potom vezme ženích nevestu do náručia a prenesie ju cez prah reštaurácie až na miesto pri stole ( na znak oklamania zlých duchov v dome.) Po usadení sa svadobčanov prednesie prípitok otec nevesty, alebo prvý družba. Mladomanželia sú vyzvaný na prvý manželský tanec, po ňom nasleduje slávnostná hostina a zábava.
Počas celého večera „starejší“ prispieva k dobrej nálade vhodným vtipným slovom alebo rôznymi spoločenskými súťažami, v súlade a po dohovore s organizátorom svadby.
O polnoci je zvykom začepčiť nevestu a prijať mladomanželov do stavu ženatých. Rôzne regióny majú rôzne zvyky a tradície. Po polnoci sa idú mladomanželia prezliecť podľa tradície do sviatočného odevu vhodného pre už zosobášených mladých ľudí.
Zábava pokračuje ďalej. Do kedy, to je na svadobčanoch.
Je dobré mať premyslené , ak máte cezpoľných hostí kde ich uložíte, aby sa mohli po zábave pokojne vyspať a oddýchnutý cestovať domov. Ak sú možnosti a miesto, uložíme hostí doma, ak nie, ponúkneme im možnosť prespania v hotelovej izbe. Tieto skutočnosti je treba si dohodnúť vopred, aby hostia neboli nepríjemne zaskočený.
Ak sú pozvaný hostia z blízkeho okolia, je dobré mať po ruke niekoho, kto bude rozvážať hostí domov. Môžeme využiť aj služby taxikárov.
Svadobné obrúčky a svedkovia
Pred uzavretím sobáša si novomanželia vyberú obrúčky, ktoré si po manželskom sľube vzájomne vymenia.
Tradícia obrúčok je veľmi stará a spája nekonečné puto a lásku na celý život, lebo obrúčka nemá začiatok a ani koniec. Štvrtý prst ľavej ruky je podľa tradície tým najvhodnejším miestom na nosenie prsteňa ako znaku lásky. Starí Egypťania verili, že z tohto prstu vedie jemný nerv až k srdcu. Často je nazývaný tepnou lásky. Pri výbere sa snúbenci často riadia svojou predstavou alebo módnymi trendmi. V podstate môžu byť obrúčky, hladké, gravírované, kombinované s drahým kameňom, alebo viacfarebnosťou zlata a podobne. V každom prípade symbolizuje pevné puto dvoch ľúbiacich sa ľudí.
Svedkovia sú zástupcova rodiny alebo priatelia, ktorý svedčia, že nastávajúci manželia tento krok myslia vážne.
Pred obradom snúbenci zveria obrúčky svedkom, ktorý ich po manželskom sľube podajú snúbencom aby si ich mohli vzájomne vymeniť.
Obrad sa ukončí prvým manželským bozkom, podpisom novomanželov do knihy manželstiev a svedkovia platnosť ceremoniálu potvrdia svojimi podpismi.
Príprava Svadby – Plánovač
Príprava svadby dokáže zabrať množstvo času.
Skôr ako sa rozhodnete využiť služby profesionálneho svadobného konzultanta, alebo plánovača, rozmyslite si aké služby od neho vyžadujete.
Svadobní plánovači
Sú známi tiež ako svadobní koordinátori, alebo svadobní konzultanti a ich „jedinou“ starosťou je kompletná starostlivosť o každý aspekt svadby vašich snov.
Kvalitný svadobný konzultant ponúka komplexný rad služieb, akými sú :
-Vytvorenie harmonogramu svadobných príprav
-Vyhľadávanie relevantných právnych informácii a vybavovanie písomností,
-Návrh, vyhotovenie a rozposlanie svadobných pozvánok,
-Plánovanie dopravy a koordinácia svadobných hostí,
-Vyhľadanie miesta pre svadobný obrad,
-Výber dodávateľa a typ kvetinovej výzdoby, svadobnej zábavy, výzdoby interiéru a exteriéru, fotograf, kameraman, a iných súvisiacich služieb,
-Vypracovanie zmlúv o poskytovaných službách a výške poplatkov za ne,
-Koordinácia výzdoby miesta svadobného obradu a svadobnej hostiny v deň konania svadby,
-Plánovanie svadobnej cesty a jej rezervácia.
Za služby si títo profesionáli nechávajú zaplatiť obyčajne 10% z celkovej ceny svadby.
Svadobní projektanti
Pokiaľ ste nováčikom v oblasti svadobných príprav a potrebujete poradiť ako by ste mohli realizovať svoju predstavu o vašej budúcej svadbe ale všetko chcete mať vo vlastných rukách, môžete využiť služby svadobného projektanta, ktoré zahŕňajú :
- Pomoc s vyhľadaním vhodného miesta pre svadobný obrad vo vami určenej sume,
- Radu pri vyhľadávaní vhodného a spoľahlivého dodávateľa konkrétnych služieb,
- Pomoc pri rozhodovaní sa pre vhodný svadobný motív- farebnosť
- Dohadovanie výšky poplatkov za služby (dokáže získať výhody, ktoré by ste ako súkromná osoba nezískali.)
Svadobný konzultant
V Prípade, že máte pocit, že svadobné prípravy zvládnete ale predsa máte radi istotu vo veciach, ktoré vám nie sú blízke, môžete sa obrátiť na svadobného konzultanta, ktorého služby niekedy dokážu sprostredkovať aj majitelia podnikov poskytujúcich svadobný servis. Do ponuky svadobného konzultanta patrí :
- Dohliadanie na plnenie záväzkov zo strany dodávateľov svadobných služieb,
- Tvorba zasadacieho poriadku či svadobný obrad,
- Dozor nad umiestnením kvetinovej výzdoby
- Dozor nad dekoráciou interiéru reštaurácie, kostola, exteriéru, auta, svadobčanov,
- Koordinácia svadobného sprievodu,
- Spolupráca s dodávateľom stravy a zábavnou zložkou a plynulom priebehu celej svadby.
Je dôležité vedieť, že ceny za konzultácie so svadobnými prípravami sa líšia prípad od prípadu .Preto skôr ako požiadate o služby, zistite si cenu za čas strávený s konkrétnou firmou. Keď sa rozhodnete pre konkrétne služby, nezabudnite uzavrieť písomnú dohodu s podrobnosťami o poskytnutí vybraných služieb.
Rôzne vierovyznania
Katolícky sobáš
Manželstvo považuje katolícka cirkev za sviatosť. V rímskokatolíckom vieroviznaní sú dva typy sobáša.
Ceremónia bez omše alebo s omšou. Mnoho praktikujúcich katolíkov si vyberá sobáš s omšou, aby dali svojmu manželstvu zvláštne požehnanie. Sobáš s omšou trvá o niečo dlhšie než jednu hodinu, bez omše asi 20 minút. Ak idete na katolícku svadbu musíte vedieť čo môžete čakať. Keď katolíci vstupujú do kostola, prežehnajú sa, niekatolík to však nemusí robiť. Keď všetci vstúpia do kostola, kňaz uvíta nevestu, ženícha a hostí. Potom nasleduje čítanie modlitby. Ak treba pokľaknúť, nekatolíci môžu zostať ticho sedieť.
Kázanie by sa malo sústrediť na manželstvo. Po sľube si manželia vymenia prstene. Môže nasledovať sväté prijímanie. Nakoniec kňaz predstaví novomanželov.
Evanjelický sobáš
Evanjelická svadba sa v podstate nelíši od katolíckej svadby.
Slávnostný príchod do kostola, modlitba, kázanie, svadobný sľub, výmena prsteňov, požehnanie – tieto najdôležitejšie prvky sú v kresťanských cirkvách podobné. Ak ide o „zmiešaný“ pár, evanjelická cirkev nevyžaduje prestup neevanjelického snúbenca. Vyznanie detí v takomto manželstve sa rieši zásadou, že všetky deti sú evanjelického vyznania alebo nasledujú rodičov podľa pohlavia.
Židovský sobáš
Podľa židovského práva je vstúpenie do manželstva neobyčajne jednoduchá záležitosť: nevesta prijme od ženícha niečo cenné (akt kinyan), ženích vysloví slová nadobudnutia a požehnania a šťastný pár je zosobášený. Celý zvyšok – biely odev, závoj, prenosná chupa( baldachýn)- sú len zvyky, ktoré vyrástli okolo svadby postupne, čo však nezmenšuje ich dôležitosť. Ženích a nevesta sa v deň svadby postia a pred obradom sú jeden od druhého oddelení. Svedkovia podpíšu svadobnú zmluvu (ketuban), ktorú potom podpíše ženích. Kým pôvodný text zmluvy bol o záväzkoch muža voči žene, moderné verzie sú typycky rovnostárske. Chupa (baldachýn ), pod ktorou nevesta a ženích stoja počas ceremónie, symbolizuje dom novomanželov. Rabín prednesie požehnanie nad pohárom vína a svadobný pár sa z neho napije. Ženích dá neveste prsteň na pravý ukazovák a opakuje formulu v hebrejčine. Nasleduje čítanie svadobnej zmluvy, ktorú ženích odovzdá neveste. Na záver formálnej časti obradu prednesie oddávajúci sedem svadobných požehnaní. Nakoniec ženích rozdrví pravou nohou pohár ako symbol smútku nad skazou chrámu v Jeruzaleme.
Ortodoxný a pravoslávny sobáš
Grécka a ruská ortodoxné cirkev sú svojimi tradíciami podobné katolíckej cirkvi.
Zmiešané manželstvá sú dovolené iba v prípade, že je neortodoxný kresťan pokrstený. Svadobný obrad je viac než ostatné symbolický. Rituál zasnúbenia sa odohráva na začiatku slávnosti.
Prstene sú požehnané a snúbenci si ich trikrát vymenia. Symbolizuje to svätú trojicu. Na záver rituálu sa nad hlavami svadobného páru trikrát vymenia koruny. Číta sa Evanjelium a pár sa trikrát napije so spoločného pohára. Nakoniec sa ruky nevesty a ženícha symbolicky zviažu a obaja trikrát obídu oltár.
Oblečenie a tradície
Keďže je svadba slávnostná udalosť, pre túto chvíľu a aj preto aby sme si uctili tento deň vyberieme si slávnostné spoločenské oblečenie.
Všetci dobre vieme že každá životná udalosť si vyžaduje iné oblečenie. Inak sa oblečieme do práce, inak na športové podujatie, inak na diskotéku, ples či posedenie pri čaji.
Ošatenie nevesty :
Ošatenie nevesty býva zvyčajne najhonosnejšie zo všetkých svadobčanov.
Výber je podľa predstáv, módy ale v nemalej miere podľa toho čo nám pristane. Šaty nevesty stelesňujú bohatstvo, čistotu, krásu a dôstojnosť. Ku šatám neodmysliteľne patrí závoj, korunka, rukavičky, šperk a biele topánky.
Nevesta si pripraví aj po polnočné šaty, po obrade „začepčenia“ už ako vydatá žena. Tieto šaty môžu mať rôznu podobu, podľa vkusu či predstáv mladej ženy.
Ošatenie ženícha :
Ošatenie ženícha býva zväčša klasický oblek, no i tu sa prihliada na módu, materiál, farebnosť no hlavne by mal ladiť s nevestou. Obmenou sú manžetové gombíky, viazanky.
Mal by byť elegantný a primerane slávnostný v porovnaní s nevestou.
Oblečenie po polnoci môže byť uvolnenejšie, môže byť bez viazanky.
Oblečenie svadobčanov :
Keďže svadba je slávnostná udalosť i ošatenie hostí by tomu malo zodpovedať.
Muži si oblečú obleky s viazankami a košeľou vo farebnom súlade.
Ženy majú väčšie možnosti, čím si môžu vybrať buď malé spoločenské šaty, alebo honosnejšie „róby“ a to so zreteľom na vek ale i na to, čo nám pristane.
To, aké oblečenie si vyberieme je veľmi dôležité už aj pre to, ako sa v tom ktorom odeve cítime. To platí tak pre ženy ako aj pre mužov. Malo by byť pohodlné, vzdušné, nemali by sme sa v ňom potiť, lebo pri takej aktivite akou je tanec, (ktorý neodmysliteľne patrí ku každej svadbe) by nadmerné potenie svadobčanov pokazil celkovú slávnostnú atmosféru.
Tradície v obliekaní :
Tradície v obliekaní nevesty a ženícha sa líšia podľa regiónov. Každý región na Slovensku má trošku iné tradície ale aj iné tradičné oblečenia vo forme krojov.
Mnohý snúbenci si stále ctia tradície a tak sa sobášia v tradičných ale svadobných krojoch. Takáto svadba je v súčasnej modernej dobe niečo výnimočné a jedinečné.
Svadobné zvyky
So svadbou sa spájajú tie najrôznejšie zvyky a obyčaje, z ktorých sa ešte väčšina zachováva, pretože vždy boli a aj budú v móde. Mnoho týchto zvyklostí pochádza z dávnych dôb pred našim letopočtom. A tak, to čo sa dnes nám môže zdať vtipné, alebo originálne, malo v minulosti hlboký zmysel a iné zo zvykov mali symbolický charakter.
Oblečenie nevesty: krásna a sľubná budúcnosť vraj čaká nevestu, ktorá má v deň svadby na sebe oblečené niečo nové, niečo staré, niečo modré a niečo požičané.
Chomút: už tradične po obrade sa v niektorých častiach Slovenska navlieka ženíchovi, priväzuje sa mu na nohu závažie, nevesta dostane do rúk bič a ženích zapriahnutý do pripraveného voza ťahá nevestu.
Spoločné jedenie polievky: Spoločné jedenie polievky novomanželov z jedného taniera na svadobnej hostine má symbolizovať ich spoluprácu a súdržnosť. Druhý význam je ešte podstatnejší, symbolizuje spoločný krajec chleba z ktorého je potrebné brať i dávať rovnakým dielom. Kvôli tejto výstižnej symbolike je tento zvyk dodnes rozšírený.
Rozbíjanie taniera: Korene tohto zvyku môžeme vysvetliť hneď dvoma spôsobmi: Prvý je, že črepy prinášajú šťastie a druhý, že spoločným zametaním novomanželia preukazujú vôľu spolupracovať a ich manželstvo bude vďaka tomu harmonické..
Ženíchova skúška: Na prahu rodičovského domu nevesty mal pripravený klát so sekerou a fľašu vína. Ak sa budúci ženích chytil sekery, bolo to dobré znamenie: bude z neho dobrý hospodár. Ak ale siahol po fľaške, neveštilo to nič dobré: bude z neho opilec.
Skúška nevesty: Pri prvej návšteve ženíchovho domu, mala pripravenú v miestnosti metlu, ktorou musela pozametať a dať ju na miesto. Týmto činom dávala najavo, že chce byť dobrou gazdinou.
Ryža: Aby bolo novomanželom dopriate mať veľa zdravých detí a bohatstva, sú po obrade zasypaní ryžou. V niektorých mestách či obciach už ryžu vystriedali farebné konfety alebo hrozienka. Kedysi v minulosti sa na svadobčanov hádzalo obylie alebo oriešky samé životodarné semená. V niektorých častiach republiky sa uchoval aj iný zvyk s rovnakým významom počas svadobnej hostiny sa neveste do lona položilo dieťa.
Rozhadzovanie lupienkov: Družičky na čele svadobného sprievodu do kostola rozhadzujú lupienky kvetov. Toto je pôvodne pohanský zvyk, ktorý sa zachoval dodnes a je veľmi obľúbený. Lupienky majú prilákať bohyňu plodnosti.
Ochranné kúzlo: Jeho základom je prinesenie obety bohom domu a domáceho krbu. Svadobčania novomanželov pred ich domom obsypávajú hrozienkami, orieškami, zrnom alebo drobnými mincami. Obeta má zmieriť duchov s prichádzajúcou novozaloženou rodinou.
Svadobná brána: Priatelia novomanželov vytvoria spojením rúk uličku, cez ktorú musia obaja prejsť. Pritom sa im v tom popreplietané ruky snažia všemožne zabrániť, ale nenásilne. Symbolický význam je: prekonávanie manželských problémov.
Zaťahovanie: Ženíchovi priatelia napnú po skončení obradu pred kostolom, kvetmi, stuhami ale aj plechovkami ozdobený povraz a dovolia novomanželom pokračovať v ceste, až potom, čo ich ženích vyplatí. Týmto sa ženích symbolicky vykupuje zo svojich mládežníckych hriechov.
Prah: Deti sa často na svadbách pýtajú, prečo musí ženích preniesť nevestu na rukách cez prah. Nuž, vraj je to preto, aby oklamal zlých duchov, ktorí číhajú pod prahom a strážia dom. Ďalší význam je: symbolický začiatok nového života.
Kruhový tanec: Nevesta so zatvorenými očami tancuje, zatiaľ čo sa ostatné slobodné dievčatá snažia získať kúsok z jej závoja (k tomuto tancu je lepšie použiť starší, resp. vyrobený závoj). Muži vytvoria okolo nevesty ochranný kruh, aby zabránili devám dostať sa k neveste. Ak je kruh porazený, symbolizuje to rozlúčku s panenstvom.
Únos nevesty: Symbolizuje odlúčenie nevesty od rodičov a prechod k novému životnému spoločenstvu. V pokročilej hodine, keď sa už hostina blíži ku koncu, unesú priatelia novomanželov nevestu. Ak ju ženích nenájde, musí zaplatiť výkupné.
Družičky: Sú to obvykle ešte slobodné dievčatá, ktoré doprevádzajú nevestu do kostola. Aj tento zvyk má svoj skrytý význam: duchovia, ktorí chcú ublížiť neveste, si ju majú zmýliť s niektorou z družičiek. Aby sa to podarilo, mali by mať družičky podobné šaty, ako má nevesta.
Pozývajúce koláče: Podľa tradície sa pečú niekoľko týždňov pred svadbou. Rozdávajú sa príbuzným, priateľom a susedom a sú zároveň pozvánkou na svadobnú hostinu. Koláčiky, ktoré by mali mať aspoň tri rôzne plnky, sa považujú za vizitku kuchárskeho umenia domácej pani.
Na konci svadobného dňa vytvoria svadobčania polkruh, pred ktorý sa chrbtom postaví nevesta a cez ľavé rameno hodí svadobnú kyticu do davu svadobčanov. Hovorí sa, že žena, ktorá chytí hodenú kyticu, sa onedlho vydá.
Zoznam hostí a ich usadenie
Zoznam hostí si pripravíme spoločne, obidve rodiny spolu. Ak to nieje možné pre veľkú vzdialenosť, alebo rečovú bariéru, dohodneme sa iným spôsobom, napr. s rodinným príslušníkom telefonicky.
Je veľmi dôležité, aby sme brali do úvahy mnohé aspekty. Napr. ako sa poznajú ľudia sediaci vedľa seba, či budú spolu komunikovať a či sa budú vedieť dohovoriť.
Lebo v dnešnej dobe nie sú výnimkou dvojjazyčné manželstvá .
Pri takejto príležitosti nie je výnimkou že sa stretne rodina opäť po niekoľkých rokoch, alebo členovia rodiny medzi ktorými boli v minulosti nejaké nezhody. Tu sme zvlášť citlivý pri usádzaní hostí. Nikto predsa nechce pri takej veselej príležitosti akou je svadba, hádky alebo nebodaj vážnejší incident.
Usádzame pospolu rodinu, známych, starších, mladých, aby zábava plynula uvolnene a aby sa každý cítil spokojne.
Taká nádherná udalosť akou svadba nepochybne je, utkvie všetkým účastníkom v pamäti. Ešte dlhé roky sa bude spomínať aká bola nevesta s ženíchom nádherná, ako bola vyzdobená sála, aké jedlo sa podávalo, ako sa svojej role zhostil starejší, fotograf, kameraman...
Preto si všetko starostlivo naplánujeme a s dôverou prenecháme skúseným odborníkom .
História a tradície
História, tradície a súčasná doba idú ruka v ruke. Každý mladomanželia majú iné predstavy o tom ako bude prebiehať celá svadba od rána až po rozchod svadobčanov z hostiny.
V deň sobáša je dobrým zvykom začať samotný obrad tým, že svadobný koordinátor- starejší, ( v minulosti to mal na starosti, krstný otec, brat, ujo- nevesty.) poprosí v mene nevesty jej rodičov o dopustenie všetkých krívd ktorých sa kedy dopustila a požiada o požehnanie a povolenie k sobášu. Toto sa udeje vtedy, keď už sú všetci svadobčania v dome nevesty. Po požehnaní odíde starejší do domu ženícha a obrad zopakuje. Vypýta ženícha od svojich rodičov a poprosí o požehnanie k sobášu. Potom sa ženích s rodičmi, družbami a celou rodinou odoberú do domu nevesty kde starejší predstaví rodinu ženícha, vysvetlí kvôli čomu sa tu zišli a požiada v mene rodičov mladého ženích o ruku nevesty , nevestiných rodičov. Ak rodičia dajú súhlas, a požehnajú mladomanželom, všetci svadobčania sa odoberú na svadobný obrad.
Toto je klasický postup pred sobášom.
Samozrejme že v každej oblasti a regióne sú iné zvyky. A je aj na samotnom mladom páre čo sa im páči, a ako prebehnú svadobné ceremónie pred sobášom i počas neho.
Niekto túži po malej svadbe s dvomi svedkami, a niekto má predstavu o veľkej svadbe so všetkým čo k tomu patrí.
Niečo o bontóne
Radiť niekomu ako sa má správať a čo má robiť v určitých významných životných situáciách v dospelom veku je neslušné.
Tomuto by sa mali venovať rodičia už od útleho detstva a vychovávať svoje deti postupne. Ten ,kto takéto šťastie nemal, môže všetko napraviť a naučiť sa základy slušného správania buď v kurzoch, alebo aj samostatne ako samouk z dostupnej literatúry.
Veď nie na darmo sa hovorí : NIKDY NIEJE NESKORO !
Len treba chcieť.
-Ako prvou samozrejmosťou by malo byť POZDRAVENIE.
Koho a kedy zdravíme ?
Už ako malé dieťa nás rodičia učia, že máme pozdraviť: tetu, uja, babku, dedka, pani učiteľku a ľudí ktorých poznáme z videnia ako sú napr. susedia.
- Zdravíme nahlas a zrozumiteľne, pri samotnom pozdrave
sa dívame dotyčnej osobe do očí ,aby nás ten, komu pozdrav patrí počul a vedel že ten pozdrav je určený jemu.( nekričíme).Už i samotným spôsobom akým pozdravíme, prejavujeme úctu pozdravenej osobe.( ak máme pozdraviť so sklonenou hlavou a niečo si zamrmlať popod nos, radšej nezdravme vôbec!- lebo odpoveď : veď som pozdravil nieje na mieste, dotyčná osoba nás nemohla počuť a ani nám nemohla rozumieť.)
- Ako zdravíme:
Blízkych, priateľov a známych zdravíme slovkom „ ahoj, nazdar a pod.“
Susedov ,kolegov, starších ľudí ,alebo ľudí ktorých poznáme len z videnia, zdravíme : dobré ráno, dobrý deň, dobrý večer, podľa toho, v ktorú hodinu zdravenú osobu stretneme.
-Kedy zdravíme:
Zdravíme pri stretnutí, pri vstupe do miestnosti ale aj pri odchode z miestnosti napr.:( pri vstupe do obchodu, pri vybavovaní úradných záležitostí a podobne.)Pri vstupe na verejné zhromaždenie, ples, alebo inú oslavu, zúčastnených nezdravíme.(je tu predpoklad hlasnejšej hudby, vravy), tu zdravíme len konkrétne osoby ktoré poznáme spôsobom, ako sme zvyknutý. Pri vstupe do galérie, múzea, divadla zdravíme osobu, ktorá nás uvíta a usmerní. Samozrejme zdravíme nahlas a zreteľne: Dobrý deň, alebo Dobrý deň prajem.
- Kedy a komu podávame ruku.
Ruku podávame vtedy, ak chceme aby náš pozdrav bol vrúcnejší a úprimnejší.
Ruku ďalej podávame samozrejme pri predstavovaní sa.
- Kedy a ako sa predstavujeme.
Ak sa predstavujeme sami, alebo nás vzájomne predstavuje iná osoba postup je rovnaký :
Prvá podáva ruku žena mužovi
Poradie pri vstupovaní na svadobný obrad.
Na svadobný obrad sa presunieme ( ak to nieje ďaleko ) pešo, alebo autami.
Do prvého vyzdobeného auta si sadne budúca nevesta a jej rodičia,
Do druhého vyzdobeného auta si sadne mladý zať s rodičmi.
Za nimi idú svedkovia a 1. družička s 1. družbom, ďalej ostatný svadobčania buď svojimi autami, alebo býva zvykom spoločne odviezť svadobčanov autobusom vyhradeným len pre svadobných hostí. ( je to na dohode. )
Všetci svadobčania zaujmú miesta v obradnej miestnosti takto :
Do 1. radu v ľavo, si sadnú rodičia ženícha, svedkovia a najbližšia rodina. Za nimi ostatná rodina.
Do 1. radu v pravo si sadnú rodičia nevesty, svedkovia a najbližšia rodina. Za nimi ostatná rodina.
V strede miestnosti je ( oltár, obradný pult) a pred ním sú pripravené stoličky pre mladomanželov. Po ľavej strane stojí mladý zať a po pravej strane, mladá nevesta.
Po usadení všetkých hostí,( mladý ženích stojí pred oltárom) za slávnostného svadobného pochodu, vstúpi do obradnej miestnosti nevesta, ktorú vedie jej otec ( alebo krstný otec, ujo) pred oltár. Otec potom zaujme miesto vedľa svojej manželky. A obrad sa môže začať.
Po ukončení obradu, farár, alebo oddávajúci, teraz ako prvý odvedie mladomanželov von pred kostol - ( obradnú miestnosť) . Pred nimi idú malé družičky ktoré rozsýpajú po zemi lupene kvetov na znak šťastného manželstva. Vonku zoradený gratulanti ( môžu- nemusia ), sypú na mladomanželov ryžu, na znak hojnosti a plodnosti mladomanželov. Mladomanželia prijímajú gratulácie od priateľov a známych. ( treba myslieť aj na to, aby niekto zozbieral kvety od gratulantov a odniesol ich do miestnosti kde bude prebiehať svadobná hostina.)
Po ukončení gratulácií sa všetci svadobčania odoberú do reštaurácie na svadobnú hostinu.
Reč kvetín
Každý kvet či rastlina sama o sebe už tým, ako vyzerá naznačuje svoje posolstvo. A naozaj, už po stáročia tradované metafory a symboly používame vedome či nevedome dnes aj my. Niektoré vyberáme v plnom znení:
Gerbera- S tebou je všetko hneď krajšie. Hyacint- Iba ty ma naozaj poznáš. Červená ruža- Dobyla si moje srdce! Ohnivá ľalia- Tak ako blčia tieto kvety, tak blčí moje srdce nekonečnou láskou k tebe! Orgován- Príď opäť! Tulipán- Si krásna, ale chladná! Veternica- Prosím o tvoju lásku!
Žltá ruža- Nebuď žiarlivá! Fialka- Iba tajná láska dokáže obšťastniť, preto buď diskrétna. Margaréta- Som s tebou šťastný. Astra- Vieš byť verná? Begónia- Potrebujem tvoje úprimné priateľstvo! Záružlie- Dávam ti celé srdce. Georgína- Vďaka za priateľstvo. Bodliak- Ubližuješ mi! Železník- Všetko bude v poriadku. Muškát- Nechám si naše tajomstvo pre seba. Baza- Cítim sa zaznávaný.
Hortenzia- Ako si mohla na mňa tak rýchlo zabudnúť! Kosatec- Vzala si mi pokoj duše! Nevädza- Buď prostá ako tento poľný kvietok. Mimóza- Aká si krásna! Narcis- Zabudla si mňa? Biely klinček- Túžim po tebe! Oleander- Nikdy sa nerozídeme. Sirôtka- Prečo sa tešíš z bolesti môjho srdca? …
Čo nás to všetko bude stáť
Je dôležité, aby sme mali predstavu čo chceme a koľko sme ochotný za svoje predstavy zaplatiť.
1. Reštaurácia : čo ponúka , a za koľko na osobu, - čo si môžete
priniesť z domu.
2. Dekoratér : sortiment je dôležitý. Ak má v ponuke všetko čo
potrebujete, máte vyhrané. Ušetríte peniaze i čas.
3. Koordinátor : často spolupracuje s hudobníkom ako (2 v 1)
4. Kameraman : Vás sprevádza počas celej svadby
5. Fotograf : zvykne pracovať spolu s kameramanom.
Ceny objednaných služieb sú rôzne, lebo aj ponuka je rôzna. Treba si vopred dohodnúť čo chcete, a čo nechcete. Ak sa dohodnete na tomto 1. bode , treba si dohodnúť cenu.
Musíme si uvedomiť, že ak chceme štandardné služby aj cena by mala byť štandardná.
Ak chceme niečo extra, treba počítať aj s miernou prirážkou.
Hlavnou zásadou však je : Ak zistíme že niekto ponúka kompetné služby podľa našich predstáv v danom odbore, a k tomu má aj dobré ceny, ušetríme si veľa času a nervov.
A dnes to platí dvojnásobne : ČAS SÚ PENIAZE.
Treba vždy hovoriť o Vašich predstavách a o tom, kto, čo, a za čo nám dokáže ponúknuť.
Ak niekto čaká že tu nájde konkrétnu sumu za služby, tak ho sklamem. Každá objednávka je špecifická a každá predstava o vytúženej svadbe snov je jedinečná. Nedá sa to zovšeobecniť.
Ak si pozriete cenovú ponuku jednotlivých tovarov a služieb môžete získať približnú predstavu o cene.
Ale vždy platí : Vaša predstava, ponuka a cena by mali byť v súlade s Vašimi predstavami a možnosťami.